Co powinno się znaleźć w podaniu o pracę?


Nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć podanie o pracę w firmie, które w danym momencie nie prowadzi rekrutacji. Może okazać się, że zainteresujemy potencjalnego pracodawcę sobą i przy najbliższej okazji ktoś się do nas odezwie. Jeśli zależy nam na zatrudnieniu, nie pozostaje nic innego, jak spróbować, bo zawsze istnieją mniejsze lub większe szanse na zrealizowanie swoich celów. Pora zastanowić się nad tym, jak stworzyć podanie o pracę, aby były one jak największe. 

Dobre podanie o pracę to podstawa, ale jak je napisać?

W Internecie nie brakuje gotowych wzorów podania o pracę jak na przykład ten – https://kapitalni.org/pl/artykuly/podanie-o-przyjecie-do-pracy-gotowy-wzor,73,541, które będą jak najbardziej pomocne, ale mają posłużyć wyłącznie jako przykład, nie można ich skopiować i zmienić danych na swoje własne. Mija się to z celem, jeśli chcemy wyróżnić się na tle konkurencji i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Obecnie kluczowe jest to, aby być oryginalnym, zaangażować się i pokazać, że nam naprawdę zależy na danej posadzie. Bardzo często jest tak, że do firmy trafiają dziesiątki, setki, a czasem nawet tysiące CV i podań o pracę. Nietrudno o to, aby nasz dokument został przeoczony, pozostał niezauważony albo wręcz od razu odrzucony. Jeśli jednak będzie się czymś wyróżniać na tle pozostałych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś się z nami skontaktuje. 

Jeśli chodzi o formę podania o pracę, to przyjmuje się następujący schemat: 

• W lewym górnym rogu pisma powinny znaleźć się dane firmy, w której chcemy zostać zatrudnieni.

• Pod imieniem i nazwiskiem należy umieścić adres do korespondencji, numer telefonu, adres mailowy. 

• W prawym górnym rogu pisma powinna znaleźć się data jego powstania i nazwa miejscowości. 

• Na wysokości trzech czwartych strony podania o pracę, po prawej stronie, należy umieścić dane adresata pisma – rekruter, potencjalny pracodawca. 

• W treści wniosku należy krótko o sobie opowiedzieć, wymienić kwalifikacje, umiejętności, motywację do pracy – wszystko po to, aby zachęcić do przeczytania naszego CV/listu motywacyjnego. 

• W podaniu o pracę nie może zabraknąć zgody na przetwarzanie danych osobowych.