Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce


Prowadzenie firmy w Polsce, zdaniem wielu przedsiębiorców, nie należy do łatwych zadań. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Uzasadnienia można szukać między innymi w skomplikowanym systemie prawnym i wysokich podatkach oraz opłatach na rzecz ZUS.

Twarde prawo, ale prawo

Prawo w Polsce, dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, jest dosyć skomplikowane, zarówno w ocenie przedsiębiorców, jak też księgowych i specjalistów z dziedziny prawa. Interpretacja wydana przez Urząd Skarbowy, indywidualna interpretacja, nie może być usprawiedliwieniem podjęcia określonej decyzji, która ma swoje prawne i podatkowe skutki. 

W czasie kontroli decyzje podjęte na podstawie indywidualnej interpretacji wydanej przez konkretnego urzędnika mogą zostać zakwestionowane, a na przedsiębiorcę może zostać nałożona wysoka kara. To odstrasza wielu potencjalnych przedsiębiorców od założenia swojej firmy.

Jaka to działalność?

Każda działalność ma swój numerek w klasyfikacji. Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór kodów, które określają każdy rodzaj działalności prowadzony w Polsce. Mowa tutaj zarówno o ogromnych firmach, jak też o małych firmach, w których usługi świadczy tylko właściciel i to na niewielką skalę.

W Polskiej Klasyfikacji Działalności znajdują się zatem wszystkie rodzaje działalności firm, zarówno te dotyczące kosmetyki, gastronomii, medycyny, jak i rozliczeń finansowych, fryzjerstwa, handlu i usług. Dzięki temu każda działalność może być łatwo zakwalifikowana pod określonym numerem, co ułatwia również prowadzenie rozmaitych statystyk. 

Trudne początki

Najtrudniejsze w prowadzeniu działalności gospodarczej są początki. Statystyki są bezlitosne. Wiele działalności nie przetrwa pierwszych dwóch lat. Dzieje się tak z różnych powodów. Czasem decyzja o założeniu działalności jest nieprzemyślana, a czasem w grę wchodzą zupełnie inne czynniki, o których nie było wiadomo na początku, na przykład prawo zmienia się na niekorzyść przedsiębiorców. 

Najlepiej rozpocząć działalność gospodarczą, kiedy posiada się już sprawdzoną bazę klientów. Niestety, rzadko tak bywa i często trzeba budować bazę klientów od podstaw, a czas nagli, bo trzeba zapłacić wszystkie zobowiązania i jeszcze zarobić na swoje wynagrodzenie, to znaczy sprawić, aby właścicielowi opłacało się prowadzenie swojej działalności. Stąd właśnie początki bywają niezwykle trudne i trzeba dużo wysiłku i zapału, by je przetrwać.