Czy rejestracja samochodu w Polsce jest skomplikowana?


Wiele osób, rozglądając się za nowym autem, bardzo obawia się wszelkich formalności, jakich dokonać trzeba będzie po zakupie. Jedną z takich czynności, której obowiązkowo trzeba dopilnować, jest rejestracja samochodu. Niezależnie od tego, czy auto zostało kupione w salonie, od osoby prywatnej czy też sprowadzone z zagranicy, jego zarejestrowanie jest konieczne w ciągu 30 dni od daty kupna.

Czy rejestracji samochodu trzeba się obawiać?

Wiele osób sądzi, że rejestracja samochodu (w Kapitalni.org poznasz jej proces) jest czynnością, która zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga zgromadzenia całego mnóstwa dokumentów. Prawda jednak jest taka, że wszelkie niezbędne procedury można skrócić do minimum, jeśli wie się, czego spodziewać się w urzędzie i jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą.

Zgromadzenie zawczasu wszystkich potrzebnych dokumentów pozwala zaoszczędzenie sporej ilości czasu i nerwów.

Właściciele nowych pojazdów z reguły narzekają na to, że formalności w urzędach trwają zdecydowanie zbyt długo. Rzeczywiście, prawda jest taka, że kolejki w wydziałach komunikacji bywają czasami naprawdę ogromne i na samo spotkanie z urzędnikiem trzeba trochę poczekać. Co z osobami, które nie dysponują wystarczającą ilością czasu?

Warto wiedzieć o tym, że osoby które chcą zarejestrować swój samochód, nie muszą stawiać się w urzędzie osobiście. Wystarczy pełnomocnictwo, wystawione dowolnej osobie, zezwalające na wykonanie przez nią wszystkich niezbędnych czynności związanych z rejestracją pojazdu. Co ważne, pełnomocnictwo wystawione najbliższej osobie która jest spokrewniona z właścicielem samochodu, nic nie kosztuje. W przeciwnym wypadku trzeba uiścić opłatę w wysokości 17 zł.

Czego trzeba dopilnować przed wizytą w wydziale komunikacji?

Osoby, które sprowadziły auto z zagranicy, muszą pamiętać o obowiązku zapłaty akcyzy. W zależności od pojemności silnika samochodu, wynosi ona 3,1% lub też 18,6%. Warto pamiętać o tym, że obowiązek zapłaty nie dotyczy samochodów dostawczych.

Ludzie, którzy kupili auto od osoby prywatnej, zobowiązani są do uiszczenia w ciągu 14 dni od zakupu podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od kwoty zapisanej na umowie. Jeśli kwota ta nie jest większa niż 1000 zł, nowy właściciel pojazdu jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku.

Po zapłaceniu wszelkich opłat skarbowych, nowy właściciel pojazdu powinien stawić się w odpowiednim wydziale komunikacji, posiadając komplet wszystkich niezbędnych dokumentów. Rejestrując auto w Polsce trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 180 zł. Nieco ułatwione zadanie mają osoby, które kupiły samochód od osoby pochodzącej ze swojego powiatu – w tym przypadku ogólna kwota za rejestrację pojazdu będzie wynosiła około 80 zł, ze względu na to, że nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych.