Jak napisać CV, które da wymarzoną pracę?


Idealne CV to recepta na uzyskanie wymarzonej pracy. CV przeciętne, poprawne to recepta na długie pukanie od drzwi do drzwi. Jak napisać CV, które pokaże kandydata z jak najlepszej strony?

Pierwsze spotkanie z pracodawcą

Wbrew pozorom pierwsze spotkanie z pracodawcą nie następuje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwsze spotkanie z pracodawcą to CV. Pracodawca, który przegląda CV już w tym momencie poznaje osoby, z którymi spotka się na rozmowie kwalifikacyjnej, czyli dopuści do drugiego poziomu rekrutacji.

Napisanie dobrego życiorysu, który zwróci uwagę pracodawcy, to pierwszy krok na drodze do wymarzonej pracy. Patrząc na CV w ten sposób, a nie jak na nieważny i nikomu niepotrzebny papier, warto napisać CV tak, by przyciągnęło uwagę naszego przyszłego pracodawcy.

Szybki kontakt

Pracodawcy w procesie rekrutacji otrzymują nawet kilkadziesiąt życiorysów. Niektóre odrzucane są już po 6 sekundach. Tak, właśnie tyle czasu poświęca pracodawca na pierwszy kontakt z CV. Zastanawiając się, jak napisać CV, by przykuło uwagę czytającego w tak krótkim czasie, warto pamiętać o najważniejszych zasadach przedstawionych poniżej.

Wzrok czytającego naturalnie układa się w literę F. Wiedząc to warto zapisać wszystkie najważniejsze informacje u góry oraz po lewej stronie CV. Na samej górze kandydat umieszcza imię, nazwisko oraz nazwę stanowiska, na które aplikuje. Ten element jest niezmiernie ważny, gdyż jest sygnałem, że CV powstało w odpowiedzi na tą konkretną ofertę. Wykorzystanie odpowiedniej czcionki, podkreśleń, czy koloru na pewno wzbogaci graficznie CV.

Jak przyciągnąć uwagę?

Umiejętności, doświadczenie oraz podsumowanie zawodowe to sekcje, które najwięcej mówią o kandydacie. Wszystkie te sekcje koniecznie muszą znaleźć się na pierwszej stronie CV. Kandydat ma wtedy gwarancję, że rekruter, bądź pracodawca nie przegapią tak istotnych informacji. Umieszczając je na drugiej stronie CV można narazić się na przeoczenie ich przez przyszłego pracodawcę.

Treść CV musi być dopasowana do stanowiska, na które kandydat aplikuje. Rozpisywanie się o doświadczeniu zawodowym, czy szkoleniach, które na danym stanowisku nie mają znaczenia jest bezcelowe. Takie informacje nic nie wnoszą.

Chwaląc się sukcesami warto używać języka, który posługuje się liczbami, procentami. Sformułowanie, które mówi, że „kandydat kierował zespołem” nie jest precyzyjne. Sformułowanie, że „kandydat kierował 20 osobowym zespołem” wygląda zupełnie inaczej.

Pisząc CV najważniejsze jest wzbudzenie zainteresowania u przyszłego pracodawcy. Jest to przepustka, która pozwoli kandydatowi spotkać się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przydatne linki

Gotowe wzory CV do sprawdzenia od serwisu Kapitalni.org

Definicja CV na stronie Wikipedii