KRD – co warto o nim wiedzieć?


Krajowy Rejestr Dłużników w wielu przypadkach jest podstawowym i jedynym źródłem informacji gospodarczych, które umożliwiają szybką wymianą danych pomiędzy różnymi instytucjami, przedsiębiorcami i osobami fizycznymi. KRD to specjalny rejestr, w którym znajdują się informacje na temat sytuacji finansowej wybranych konsumentów i firm. Warto wspomnieć o tym, że w rejestrze znajdują się nie tylko informacje o zadłużeniu, ale również informacje o terminowych spłatach.

Czym tak naprawdę zajmuje się KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników to tak naprawdę „czarna lista dłużników”, czyli firm i osób prywatnych, które mają niespłacone zobowiązania finansowe. Osoby z negatywną historią kredytową mają mniejsze lub większe problemy nie tylko z rozłożeniem zakupu na raty, ale również z wnioskowaniem o kredyt albo zdobyciem karty kredytowej. Z rejestrów KRD bardzo często korzystają banki i firmy pożyczkowe, które chcą dokładnie prześwietlić swoich potencjalnych klientów. Warto wspomnieć również i o tym, że to właśnie dzięki Krajowemu Rejestrowi Dłużników łatwiej jest odzyskać swoje należności od dłużników.

Kiedy można trafić do KRD?

Wierzyciele mogą wpisać swoich dłużników do KRD tylko wtedy, gdy zalegają oni ze spłatą zobowiązania w wysokości minimum 200zł. Jeżeli chodzi o samo opóźnienie spłaty to wynosi ono minimum 60 dni. Warto wspomnieć jednak o tym, że minimum 30 dni wcześniej należy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty, w którym znajduje się ostrzeżenie przed wpisaniem do KRD. Jak wspomniano wcześniej w rejestrach znajduje się nie tylko negatywne informacje o płatnościach, ale również te pozytywne, dzięki czemu można znacząco zwiększyć swoją wiarygodność.

Jak można sprawdzić dłużnika w KRD?

W pierwszej kolejności należy zarejestrować się w portalu KRD. Podczas rejestracji podać trzeba nie tylko imię i nazwisko, ale również telefon komórkowy, adres e-mail, kod pocztowy i login (PESEL). Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości, w tym celu należy dokonać przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Po rejestracji można bez żadnego większego problemu skorzystać z wybranej usługi. Warto wspomnieć również i o tym, że za darmo swój PESEL można sprawdzić tylko raz na pół roku. Tak samo raz na pół roku można sprawdzić, kto pobrał nasze dane. Kolejne sprawdzenie to wydatek rzędu 6,90 zł. Warto wspomnieć również i o tym, że dopisanie dłużnika kosztuje 89zł, a sprawdzenie wiarygodności firmy w KRD to wydatek 249zł. Dzięki KRD można sprawdzić również, czy nikt nie posłużył się naszym PESEL-em na przykład przy wyłudzaniu pożyczki.