Jaki kredyt hipoteczny wybrać?


Oferta sektora finansowego w zakresie finansowania potrzeb budowlanych i mieszkaniowych jest bardzo szeroka. Praktycznie każda instytucja finansowa obecna na polskim rynku posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny – sprawdź zasady jego działania. Dla nas jako ewentualnego kredytobiorcy jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala nam wybrać ofertę najbardziej dla nas korzystną.

Czym się sugerować przy dokonywaniu wyboru?

Tak naprawdę powinniśmy zacząć od określenia celu kredytowania. Od tego zależy bowiem z jakiej oferty możemy skorzystać, gdyż inne możliwości mamy w przypadku chęci zakupu mieszkania, a inne w przypadku choćby budowy domu. Zatem jasne i precyzyjne określenie celu, na który potrzebujemy zaciągnąć kredyt, pozwoli nam dokładnie przeanalizować oferowane możliwości. Będzie to dla nas element pierwszej selekcji.

Co powinno być dla nas najważniejsze przy dokonywaniu wyboru oferty kredytu?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, którego spłata zajmie nam kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Zatem największym kosztem jaki poniesiemy będą odsetki od tegoż kredytu. To właśnie one, ich wysokość oraz sposób wyliczania powinien w pierwszej kolejności decydować o naszych preferencjach. Bardzo istotne jest przy tym to, by nie sugerować się tylko ich wysokością w dniu dokonywania wyboru, ale przede wszystkim by zwrócić uwagę jak są i będą wyliczane. Na wysokość odsetek składa się bowiem stała marża (ważne, by była jak najniższa) oraz pewien stały współczynnik. Dopiero złożenie tych dwóch elementów pozwala nam na rzeczywistą ocenę wysokości odsetek, które będziemy musieli zapłacić.

Jakie jeszcze elementy kosztowe kredytu hipotecznego będą dla nas istotne?

Poza odsetkami, w drugiej kolejności, powinny nas zainteresować jeszcze takie elementy jak wysokość i sposób zapłacenia prowizji, koszty zabezpieczeń dodatkowych oraz koszty ubezpieczenia nieruchomości. Ponadto ważne będą możliwości i koszty dokonywania zmian w umowie kredytowej, wyceny nieruchomości oraz ewentualne wakacje kredytowe. Wszystkie te kwestie powinny mieć dla nas znaczenie, by wybrany kredyt hipoteczny nie przysparzał nam zmartwień i problemów już w trakcie trwania umowy kredytowej. Po zawarciu umowy kredytowej z wybranym bankiem istnieje bowiem możliwość przeniesienie takiego zobowiązania do innego banku z lepszą ofertą, jednak koszty i procedury są dość skomplikowane. Lepiej zatem dobrze przeanalizować oferty banków przed podjęciem decyzji, niż później przenosić. Pozwoli nam to uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków.