Leasing konsumencki – czy można dzięki niemu zaoszczędzić?


Wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup wymarzonego samochodu. Mogłoby się wydawać, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest kredyt bankowy, jednak warto pamiętać, że nie jest łatwo go otrzymać. Banki bardzo rygorystycznie podchodzą do weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Dodatkowym minusem jest dość wysokie oprocentowanie. Leasing konsumencki nie jest w Polsce tak popularny, jak na zachodzie. Powoli jednak to rozwiązanie staje się coraz częściej wykorzystywane. Co warto o nim wiedzieć?

Dla kogo jest leasing konsumencki?

Tego typu leasing konsumencki: https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/na-czym-polega-leasing-konsumencki/id/109 dedykowany jest osobom prywatnym. Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałbym o takiej formie finansowania. Leasing zwykle kojarzył się z firmami, a większość przedsiębiorstw leasingowych funkcjonujących na rynku nie posiadała oferty dla osób prywatnych. Współcześnie mamy do wyboru ogromną ilość podmiotów oferujących leasingi dla osób prywatnych. Możemy porównywać warunki umowy, tak aby wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie.

Z leasingu konsumenckiego może skorzystać niemal każdy. Oczywiście wiele zależy od naszych możliwości finansowych. Przedsiębiorstwo leasingowe również interesuje się naszą zdolnością kredytową, jednak wymagania są znacznie mniejsze, niż w bankach. W dużej mierze to od naszych zarobków zależy to, jaki pojazd będziemy mogli wziąć w leasing. Odbywa się to podobnie, jak w przypadku kredytu.

Co można zyskać?

Niejedna osoba staje przed dylematem: leasing, czy kredyt. W przypadku kredytu musimy liczyć się z rygorystycznymi wymaganiami banków. Wysokość raty uzależniona jest od oprocentowania. Nierzadko również pobierane są prowizje. Bywa tak, że bank odmawia udzielenia kredytu na interesującą nas kwotę. Plusem jest jednak fakt, że po zakupie samochodu jest on naszą własnością i możemy prawnie nim zarządzać.

W przypadku leasingu konsumenckiego możemy jednak sporo zaoszczędzić. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwo leasingowe, jako prawny właściciel pojazdu może odliczyć sobie odpisy amortyzacyjne. Właśnie dlatego oprocentowanie raty leasingowej jest niższe. Przedsiębiorstwo zarabia kwotę porównywalną do banku, a osobą, która zyskuje najwięcej jest klient. Minusem jest jednak to, że leasingowanie nie jest zakupem samochodu. Do momentu spłaty rat leasingowych nie jesteśmy prawnym właścicielem pojazdu. Niekiedy możemy wcześniej go wykupić, jednak wszystko zależy od danej umowy. Trzeba wspomnieć, że mamy pierwszeństwo, jeśli chodzi o wykupienie auta. Nie ma więc ryzyka, że zostanie ono sprzedane za naszymi plecami.